Aşil Tendon Problemleri

Topuğu baldır kaslarına bağlayan bu tendon insan vucudunda ki en büyük ve ayak bilek hareketinde en etkin tendondur. Bu kadar önemli bir noktada bulunan ve insanın mobilizasonunda etkin olan bir yapının incinmesi de bir o kadar tehlikli ve hareketliliğinin yüksek olmasından ötürü fazladır. Tendonun gereginden fazla ve basış kusruna bağlı yanlış şekilde kullanılması tendonda hasar meydana getirerek inflamasyona sebebiyet verir.

Aşil tendonunya yaşanan sıkıntılar başlangıç aşamasında egzersiz sırasında rahatlama yaratsada aktivitenin sonlanması ve dinlenmeye geçilmesiyle şiddetlenir. Bu nedenle kişiler bir süre daha önemsemedikleri bu durumun uzun vadede yaratabileceği etkinin farkında değillerdir. Sabah kalkıldığında topuğun arka kısmında hissedilen hassasiyet, ödem kişilerin en kısa sürede önlem alması gerektiğinin sinyalidir.

Detaylı yürüme analizi ve testler sonrasında kişilerin fizik tedavi ve rehabilitasyonla birlikte kullanacakları özel ortezler sürecin daha rahat atlatılmasını ve iyileşmeyi doğru biçimde sağlarken kronikleşen durumlarda zaman zaman cerrahi müdahale de gerekebilir. Bu sebeple problemin ilk hissedildiği anda çözüm aranılmalıdır.

Daha fazla detaylı bilgi için lütfen merkezimizi arayınız.

Posterior Tibial Tendon Disfonksiyonu

Bu tendon ayak kavisinin oluşmasında en etkin yapılardan biridir ve zaman içerisinde meydana gelebilecek hasar sonradan kazanılmış bir düz tabanlılık durumuna yol açar. Özel testler ve zaman zaman MRI ile netleşen bu durumun ilk aşamada detavi edilmesi ve bir daha oluşmaması için önlemlerinin alınması şarttır. Geciken durumlar tendonun kopması ile sonuçlanr ve bu aşamada cerrahi müdahale kaçınılmazdır.

Detaylı yürüme analizi ve testler sonrasında kişilerin fizik tedavi ve rehabilitasyonla birlikte kullanacakları özel ortezler sürecin daha rahat atlatılmasını ve iyileşmeyi doğru biçimde sağlar.

Telefon

+90 216 661 00 13

bb
Randevu

+90 545 229 47 54

Eposta

info@footmed.com.tr

WebSite

www.footmed.com.tr