Plantar Fasitis/Topuk Dikeni

Sabah yere ilk basmayla başlayan ağrı birkaç adımın ardından rahatlamaya başlasada her dinlenme sonrasında ağrının tekrarlaması plantar fassitisin en belirgin halidir.

Bu durum tabanın altından geçen ve her dinlenmede daralan ve her yük bindiğinde gerilen dokunun inflamasyonudur. Belli tetikletyicileri olan bu durumun öncelikli olarak biyomekanik gerekçelerinin tespiti yapılabilmesi için detaylı bir inceleme gereklidir.

Kişiye özel tabanlıkların en sıklıkla kullanıldığı bu ayak probleminin sadece tabanlıkla iyileşmesini düşünmek hatadır. Birden fazla tedavinin eş zamanlı şekilde yürütülmesi gerekmekte ve kişilerin bireysel olarak da çabalaması gerekmektedir.

Toplumda topukta ki ağrıyı genelde topuk dikeni olarak tanımlanmaka olsa da aslında büyük oranda şikayet plantar fassitis de meydana gelen inflamasyona bağlı olarak gelişmektedir.

Bu sebepten ötürü kişilerden görütüleme istenmesi çok zorunlu değildir. Topuk dikeni fascianın topuğa bağlantığı bölgede oluşmuş çıkıntısıdır ve tedavisi plantar fasitis ile aynı şekildedir. Kişilerin filmde görmüş olduğu çıkıntı ağrı yapmadığı takdirde bir problem oluşturmaz ve önlem teşkil etmemektedir.

Daha fazla detaylı bilgi için lütfen merkezimizi arayınız.

Telefon

+90 216 661 00 13

bb
Randevu

+90 545 229 47 54

Eposta

info@footmed.com.tr

WebSite

www.footmed.com.tr