Cadcam Sistem – Kişiye Özel Tabanlık

Kişiye yapılmış özel tabanlıklar kişinin basış şeklini yönlendirerek, gücün ve basıncın kontrollü dağılımını sağlar ve rahatsızlığı ortadan kaldırır. Bu ortezlerin yanında kişinin kullandığı ayakkabı, kas gücü ve elastikiyetinin geri kazandırılmasıda fonksiyonun arttırılması da oldukça önemlidir.

Kişilere özel tabanlıklar ayak ve ayak bileği rahatsızlıkları yanı sıra sistematik rahatsızlıkların ayağa olan etkisini geciktirmek ve önlemek amacıyla kullanılan en önemli ortezlerin basında gelmektedir. Ayak yürüme mekaniğini en doğru sekilde seyredebilmesi için tasarlanılmış olsa bile oluşmuş olan bir problem bu yük dağılma islevinde aksaklıklara sebep olarak yürüme sorunlarıyla karşılaşılmasına yol açar. Ağrılı dönemde rahatlamak adına yükün diğer taraflara transfer edilmesi kısa sürede bir çözüm getirse de uzun vadede bu derece yüke karşı koyamayan diğer yapılarda da problemlere yol açılır ve tek problem çoklu sıkıntılar yaratmaya başlar.

Ayakta oluşan problemler kendi içinde rigit ve esnek olarak ayrılır. Esnek olan bir yapının mekanik açıdan düzeltilebiliyor olması uzun vadede ki etkilerin ortadan kaldırılmasına yada azaltılmasına olanak sağlarken rigit ayakta mevcut durumun ancak daha az ağrı çekilmesine yönelik uygulamalar yapılmaktadır. Tabanlıklar kişilerin hareket düzeyleri, aktiviteleri, hastalıkları ve alınan yürüme analiz verilerine göre  kullanılacak materyali seçiminde etkilidir. Bazen aynı ortez de(tabanlık) birden fazla materyal kullanılabilmekte ve bu kullanıcı rahat ettirmektedir. Zaman zaman ise belli periyodlarda ortezde değişiliker yapılması gerekmektedir. Kişiye özel denilen durum bu programın tamamen o kişinin mevcut durumuna bağlı olarak değişmesi ve özelleştirilmedir.

Kişiye özel yapılan tabanlıklar ayak sorunlarının ortadan kaldırılmasına, koruyucu ise ileride oluşmamasını sağlamasına, yürüme mekaniğini değiştirilmesine ve bunlar sonucunda oluşmuş yada oluşabilecek olan dermatolojik problemlerin ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.

Zaman zaman ise ameliyat sonrasında yürümenin doğru acıda devam etmesine katkısından dolayı yardımcı, sporcular da ise yaptıkları spora bağlı olarak performans arttırması yönünden destekleyici ürünler olarak kullanılmaktadır.

Unutulmaması gereken ise tabanlıkların kendi başına deformiteyi düzelmeyeceği gerçeğidir. Tabanlıklar bu deformiteler sonucunda ortaya çıkan şikayetleri ortadan kaldırmakta yardımcı olur fakat mekanik bir esneklik söz konusu olduğunda kendi başına yeterli gelmemektedir. Bu sebeple tabanlığın tek başına bir çözümmüş gibi düşünülmesi yanlıştır.